Czy sok z kapusty może być smaczny?
13 listopada 2020
ZŁOTE MLEKO – jesienny napój
14 listopada 2020

Włosy wychodzą mi garściami – czy będę niedługo łysa?

Bardzo często fakt wyciągania codziennie, kępek włosów zaczyna budzić w nas niepokój – czy niedługo nie stracę wszystkich włosów? W zależności od tego w jakiej fazie choroby jesteś, problem może być nieco większy lub mniejszy. Nie mniej zawsze Hashimotce będzie towarzyszyło zwiększone wypadanie włosów. Najgorzej jest kiedy Twój organizm jest całkowicie rozregulowany, a hormony nieustabilizowane. Pocieszę Cię, że kiedy już doprowadzisz hormony do pewnego rodzaju stabilności, a Twoje ciało stopniowo zacznie reagować na leczenie, również Twoje włosy przestaną „aż tak wypadać”. Zdecydowanie zauważysz różnicę. Tak więc najpierw podstawa – czyli kwestie zdrowotne, a później kwestie wspomagające w postaci ukierunkowanej diety czy pielęgnacji kosmetycznej. Kiedy włosy wychodzą Ci garściami koniecznie wybierz się na badania krwi (TSH, fT3, fT4, morfologia, ferrytyna, żelazo, B12,) trzeba sprawdzić czy nie masz anemii.

Co sprawia, że to my jesteśmy szczególnie narażone na utratę włosów?

 • Obserwuje się znaczne osłabienie cebulki włosa. Przy przewlekłym stanie zapalnym więcej włosów przechodzi w fazę telogenu co może doprowadzić do tak zwanego łysienia telogenowego.
 • Zaburzenia konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT)
 • Osłabienie mikrokrążenia (również w obrębie skóry głowy)
 • Łysienie plackowate (współtowarzysząca choroba autoimmunologiczna)– jesteśmy na nie dużo bardziej narażone  🙁 konieczna diagnostyka lekarza (łysienie pojawia się w obrębie niewielkiej powierzchni stopniowo rozszerzając się, kolejne ogniska w postaci placków gdzie skóra jest pozbawiona włosów)
 • Zwiększona wrażliwość na stres

Co możesz wprowadzić do swojego codziennego menu żeby wspomagać odrastanie włosów i zmniejszenie ich wypadania?

 • Herbata z pokrzywy
 • Sok z pokrzywy
 • Herbata ze skrzypu 
 • Czosnek niedźwiedzi (najlepiej świeże liście) https://hashimotki.com/czosnek-niedzwiedzi-dla-zdrowia-i-urody/
 • Kurkuma
 • Czosnek
 • Cebula
 • Pestki dyni
 • Orzechy włoskie
 • Warzywa liściaste
 • Natka pietruszki
 • Jajka – jeżeli nie masz na nie alergii i dobrze je tolerujesz
 • mieso

Dla Hashimotki kwestie związane z uzupełnieniem w diecie takich pierwiastków jak chociażby siarka, mogą być nieco trudniejsze. Ponieważ siarka, będąca jednym z głównych budulców keratyny, która tworzy włos – znajduje się naturalnie, głównie w pokarmach nie do końca wskazanych dla nas (nabiał, jaja, mięso, groch, kapusta, brokuł, kalafior, rzodkiewka, chrzan, rzepa, owies). Co nam nie pomaga w posiadaniu pięknych i gęstych włosów. Między innymi dlatego ja nie jestem zwolennikiem diety w pełni eliminacyjnej. Trudno jest przy dietach eliminacyjnych uzupełnić niedobory witamin, mikro i makroelementów. Przecież nie chodzi o to żeby łykać mnóstwo tabletek aby uzupełniać te niedobory. Można stosować naturalną wersję suplementacji wzbogacając dietę o produkty naturalnie zawierające wskazany składnik. Więcej o znaczeniu siarki przeczytasz tutaj https://hashimotki.com/siarka-makroelement-wazny-dla-kazdej-hashimotki/

Jaka suplementacja naturalna będzie nas wspomagać?

 • Krzem organiczny (najlepiej w płynie)
 • Siarka organiczna (najczęściej w postaci kapsułek lub proszku)
 • Skrzyp polny (najczęściej stosowany w suplementach skierowanych na jakość włosów i skóry)
 • Oczywiście wszystkie te suplementy dobrej jakości z naturalnych składników ukierunkowanych na wzrost włosa – aktualnie jest ich bardzo dużo na rynku.
  Dodatkowo warto pamiętać o BIOTYNIE, CYNKU (w zasadzie większość witamin odgrywa ważną rolę w procesach komórkowych w obrębie mieszków włosowych).

– uwaga na palmę sabałową – stosowana doustnie przez kobiety może dawać skutki uboczne. 

To nie znaczy, że kobiety nie mogą jej stosować, po prostu muszą to robić bardziej rozważnie. Ponieważ Palma sabałowa wpływa na układ hormonalny, szczególnie na hormony płciowe (podwyższa poziom estrogenu i prolaktyny, jednocześnie wpływając na przemiany testosteronu który odgrywa istotną rolę w łysieniu androgenowym)

Preparaty do stosowania zewnętrznego głównie opierają się na substancji, która nazywa się minoksydyl (Minoxidilium), który w większości przypadków rozpuszczony jest w glikolu propylenowym. Skuteczność tych produktów jest duża, ale tylko długotrwałe stosowanie daje efekty. Niestety po zaprzestaniu kuracji często po ok 3-6 miesiącach stan mieszków włosowych pogarsza się, dlatego tak ważne jest holistyczne działanie w walce o piękne włosy. Skutkiem ubocznym długiego stosowanie tego typu produktów jest silne przesuszenie skóry głowy. Może pojawić się bardziej lub mniej intensywne łuszczenie. Nie będę pisać o szamponach czy odżywkach ponieważ ich skuteczność jest znacznie niższa, a w niektórych przypadkach opiera się wyłącznie na marketingu…

Czy coś jeszcze możesz zrobić żeby przyspieszyć odrastanie włosów i poprawić ich jakość?

Tak, w ostatnich latach dosyć popularne stały się zabiegi mezoterapii igłowej na skórę głowy. Wszystkie stosowane koktajle w obrębie głowy mają za zadanie wzmocnić aktualnie rosnące włosy oraz pobudzić mieszki włosowe do większej aktywności. Dzięki lepszemu dotlenieniu, odżywieniu odrastające włosy są grubsze i mocniejsze. Zabieg przynosi efekty kiedy jest wykonany w serii, w zależności od aktualnego stanu włosów dobierana jest ilość zabiegów.
Tu pojawia się pytanie „czy to boli?” – nie jest to przyjemny zabieg, ale nie jest też w brew pozorom bardzo bolesny.

To na co jeszcze warto zwrócić uwagę to zatrucie organizmu np. arsenem. Bardzo często przy Hashimoto i nie tylko prowadząc dietę bardziej lub mniej eliminacyjną jemy dużo ryżu. Nie mając świadomości, że ryż gromadzi w sobie ten pierwiastek. Co również może powodować nadmierne wypadanie włosów. Dlatego właśnie ważne jest utrzymanie urozmaiconej diety.

Pamiętaj też o tym, że cebulka włosa jest bardzo wrażliwa na stres, kiedy żyjesz w przewlekłym stresie, nie dosypiasz to Twoje włosy mocno będą to odczuwać. Tak więc unormuj poziom hormonów tarczycy i przysadki, przyglądając się jednocześnie swojemu trybowi życia. Tylko holistyczne podejście pozwoli Ci osiągnąć długotrwałe efekty.

#Hashimotki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *