SIARKA – Pierwiastek ten zasłużył na szczególną uwagę, ze względu na to że jest ważnym elementem strukturalnym
dla naszego organizmu.
WŁOSY I PAZNOKCIE
Aminokwasy siarkowe : cysteina, cystyna i metionina odgrywają bardzo ważną rolę między innymi dla
pięknych włosów i paznokci. We włosach znajdziemy głównie cystynę oraz metioninę. Aminokwasy siarkowe budują struktury keratynowe. Keratyna to niezwykle wytrzymałe biało będące głównym budulcem włosów i paznokci.
Z którymi, my Hashimotki często mamy problemy niestety. To właśnie siarka nadaje keratynie takie właściwości jak : sprężystość, wytrzymałość, silną jednolitą strukturę. Cystyna jest aminokwasem endogennym, czyli nasz organizm sam może ją produkować (jeżeli ma z czego). Za to metionina jest aminokwasem egzogennym, co oznacza, że nasz organizm sam jej sobie nie wyprodukuje i musimy ją dostarczać wraz z pożywieniem. Niestety w biodostępną siarkę bogate są białka zwierzęce, które często ograniczamy. Tu między innymi zwrócę uwagę na sensowność diet eliminacyjnych.
Naprawdę trzeba być bardzo rozważnym i świadomym przy dietach eliminacyjnych.
ZDROWA SKÓRA
Siarka ma wpływ na procesy keratynizacji, czyli prawidłowości złuszczania się martwych komórek skóry.
Kiedy proces ten jest zaburzony, skóra staje się bardziej twarda i sucha. Siarka będą składnikiem cystyny stanowi również budulec kolagenu i wcześniej wspomnianej keratyny. Dlatego będzie tak ważna dla utrzymania sprężystej,
ładnej i zdrowej skóry. Metionina zaopatruje komórki również w cynk, który jest niezbędny do budowy kolagenu.
WĄTROBA
Co siarka ma do wątroby? Okazuje się, że dużo ponieważ wiąże metale ciężkie, czyli pomaga odtruwać organizm. Wspomaga detoksykację również stymulując wydzielanie kwasów żółciowych, a także pomaga nam się odtruwać z toksyn wydzielanych przez Candidę, która tak często nas prześladuje…
STAWY
Narażone na problemy, szczególnie powinnyśmy zwrócić uwagę na jakość mazi stawowej, a siarka jest jednym z jej budulców.
STANY ZAPALNE
Siarka działa przeciwzapalnie, co w przypadku przewlekle występującego stanu zapalnego przy Hashimoto jest bardzo istotne.
SIARKA WCHODZI W SKŁAD :
BIOTYNY – czyli witaminy B7 lub inaczej zwanej również witaminą H. Odgrywa ważną rolę dla zdrowej skóry,
włosów i paznokci, ale nie tylko. Stanowi bardzo ważny koenzym w wielu procesach biochemicznych zachodzących
w naszym organizmie. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wielu naszych układów i organów.
Bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczy, węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Szczególnie wpływa na układ nerwowy, immunologiczny, gruczoły potowe oraz tworzenie erytrocytów. Reguluje również poziom cukru we krwi.
WITAMINY B1 – odgrywająca ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, naczyniowego, metabolizmu energetycznego organizmu. Silny wpływ na stan psychiczny człowieka, co w przypadku wahań nastrojów Hashimotki ma szczególne znaczenie.
INSULINY
HEPARYNY
GLUTATIONU
GDZIE ZNAJDZIESZ SIARKĘ:
Jak pewnie od razu rzuciło Ci się w oczy, wiele z tych produktów jest na „zakazanej liście” – pewnie dlatego też diety eliminacyjne często pogłębiają problemy z dostarczeniem odpowiednich ilości chociażby właśnie siarki. O ile rzeczywiście osobiście nie jestem fanką mleka o tyle reszta z „zakazanej listy” uważam, że w roztropnych ilościach spokojnie może znaleźć się na naszym talerzu.
To w wielkim skrócie o roli siarki w ciele człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem problemów, które dotyczą naszego zdrowia.