Plamy, przebarwienia, melasma – zmora Hashimotek i nie tylko…
19 grudnia 2021
DWA OBLICZA SELENU i CYNKU – Nowotwory piersi, a suplementacja
7 marca 2022

LATO MINĘŁO, A PRZEBARWIENIA ZOSTAŁY

Jak co roku w okresie jesieni i zimy do mojego gabinetu trafia bardzo dużo osób z przebarwieniami. Zazwyczaj są one wynikiem zaburzeń hormonalnych, ale nie tylko. Co zatem mogę Wam poradzić, jakie zabiegi warto zrobić, a które nie koniecznie?

Mamy kilka metod , które w różny sposób mają oddziaływać na ten problem.

KWASY

To chyba najbardziej popularna metoda – chemicznego rozjaśniania skóry. Aktualnie na rynku jest wiele marek kosmetycznych, które oferują zabiegi rozjaśniające przebarwienia. Kosmetyki te zawierają zazwyczaj mieszaninę równych kwasów o takich właściwościach. Są to najczęściej : 

 • arbutyna
 • kwas kojowy
 • kwas fitowy
 • kwas azelainowy
 • kwas mlekowy
 • kwas salicylowy
 • kwas glikolowy
 • kwas ferulowy
 • kwas trójchlorooctowy (TCA)
 • kwas askorbinowy (WIT.C)

i wiele innych…

SKUTECZNOŚĆ – wysoka

CZĘSTOTLIWOŚĆ – przy słabszych kwasach co 2 tyg, przy silniejszych co 4 tyg, w przypadku Cosmelanu/Dermamelanu pojedyncza wizyta

ILOŚĆ ZABIEGÓW – jest zależna od rodzaju przebarwienia oraz użytego kwasu :między 1 a 6 zab.

CENA* – ceny zabiegów zaczynają się plus minus od ok 200 zł do 1800 zł za zabieg obejmujący skórę twarzy.

Tutaj szczególnie należy zwrócić uwagę na COSMELAN/DERMAMELAN to w mojej ocenie najskuteczniejsze zabiegi rozjaśniające wszystkie rodzaje przebarwień. Skuteczność tego zabiegu zależy od doświadczenia i wiedzy osoby wykonującej go. Ponieważ w przypadku tego zabiegu o jego skuteczności decyduje czas trzymania maski, który jest dobierany indywidualnie do rodzaju skóry, fototypu oraz rodzaju przebarwienia. Równie istotne jest prowadzenie dalszej pielęgnacji domowej pod kontrolą specjalisty. Ponieważ jest to najdroższy zabieg z dostępnych na rynku tak ważne jest to kto go nam wykonuje. Bardzo często spotkałam się z opinią niezadowolonych klientek, że nie zadziałał tak jak tego oczekiwały. Wynika to z kilku powodów – zbyt krótkiego trzymania maski oraz źle poprowadzonej pielęgnacji domowej, która w przypadku tego zabiegu jest niezwykle istotna. Powyżej możecie zobaczyć zdjęcie mojej klientki przed zabiegiem oraz 14 dni po zabiegu. Niesamowita różnica 🙂 Moim zdaniem najskuteczniejszy zabieg. Dodatkowym atutem jest działanie wygładzające skórę, spłycające zmarszczki oraz silnie regenerujące – działanie antyage.

RETINOL

Witamina A, bardzo często wykorzystywana jest w zabiegach rozjaśniających powierzchowne przebarwienia. Jednym z najpopularniejszych zabiegów zawierających właśnie retinol oraz wit. C jest YELLOW PEEL  oraz Retix C– to zabiegi, które również mają właściwości rozjaśniające przebarwienia. Jednak ich skuteczność jest ograniczona. Sprawdza się przy płytszych przebarwieniach. Tym zabiegiem nie usuniemy głębokiego przebarwienia typu melasma. Przy okazji uzyskujemy silne działania antyage.

SKUTECZNOŚĆ – wysoka przy płytkich, średnia przy głębokich przebarwieniach

CZĘSTOTLIWOŚĆ –co ok 4 tyg

ILOŚĆ ZABIEGÓW – jest zależna od rodzaju przebarwienia : zazwyczaj seria ok 3 – 6 zab.

CENA* – od 250 zł do 500 zł plus minus przy zabiegu na twarz.

LASER 

Laserowe usuwanie przebarwień, to również bardzo skuteczna metoda. Polega na naświetleniu przebarwienia wiązką światła laserowego. Długość tego światła oddziałuje na komórki melanocytów. Melanocyty silnie pochłaniają emitowane przez laser światło, przez co dochodzi do podwyższenia temperatury i uszkodzenia melanocytów. Początkowo przebarwienie ciemnieje, jednak wraz z upływem czasu skóra stopniowo złuszczając się w tym miejscu jaśnieje. Zabieg ten powoduje, że cząsteczki melaniny są złuszczane wraz z keratynocytami podczas naturalnego procesu złuszczania naskórka.

SKUTECZNOŚĆ – średnia/wysoka – zależy od doświadczenia osoby wykonującej zabieg rodzaju lasera, na którym zabieg jest wykonywany, a także głębokości przebrawienia.

CZĘSTOTLIWOŚĆ – w zależności od rodzaju lasera oraz intensywności zabiegu co ok 4 tyg.

ILOŚĆ ZABIEGÓW – jest zależna od rodzaju przebarwienia, a także lasera oraz intensywności zabiegu między: 1 a 6 zabiegów

CENA* – ceny zabiegów zaczynają się plus minus od 200zł do 600zł za zabieg na twarz, w zależności od wielkości i ilości przebarwień.

To jak długo będą się utrzymywały efekty zabiegu zależy od :

 • uregulowanej gospodarki hormonalnej
 • wystąpienia w czasie późniejszym chorób lub zaburzeń predysponujących do powstania przebarwień
 • ogólnego stanu organizmu (wystąpienia niedoborów np. witamin)
 • świadomości stosowania odpowiednich filtrów z minimum 50 SPF 
 • regularności w stosowaniu kremów z filtrem SPF – trzeba pamiętać, że nie wystarczy raz przed wyjściem na plażę posmarować twarz kremem. Konieczne jest ponowne nałożenie kremu z filtrem po ok 2 godziny. Pamiętajcie, że nie wszystkie kremy z filtrami są wodoodporne – czyli po kąpieli lub silnym wysiłku na Słońcu trzeba ponownie nałożyć krem z filtrem.
 • szybkiej reakcji kiedy widzimy, że przebarwienie „zaczyna z powrotem wychodzić”  należy jak najszybciej udać się do osoby wykonującej wcześniej zabieg, aby zatrzymać nawracający proces nadmiernego wydzielania się melaniny.
 • indywidualnych predyspozycji

Melanocyty są niezwykle ciekawymi komórkami między innymi dlatego, że posiadają „pamięć” – doskonale wiedzą, gdzie kiedyś wyprodukowały już więcej melaniny. Jak tylko ponownie pojawia się taka sposobność robią to ponownie. Dlatego tak ważne jest to, aby szybko reagować jak tylko przebarwienie ponownie się pojawia na naszej skórze.

Ważnym aspektem jest komponenta naczyniowa. Bardzo często zmianom pigmentacyjnym towarzyszą również zaburzenia funkcji naczyń, a konkretnie ścian naczyń włosowatych. Dlatego też nie można tak „bezkarnie” silnie złuszczać skóry, ponieważ możemy pozbywając się przebarwień doprowadzić do nadwrażliwości skórnej. Wtedy w wielkim skrócie, skóra zaczyna się czerwienić przy minimalnym podrażnieniu, potarciu, zmianie temperatury itp. Doświadczony kosmetolog/kosmetyczka zwrócą na to uwagę.

Pamiętajcie też, że rodzaj zabiegu powinien dobrać specjalista, po dokładnym wywiadzie oraz diagnozie skóry.

*podane ceny są poglądowe, w każdym mieście mogą być inne, dlatego musicie sprawdzić jakie są u Was.

Masz pytania napisz do mnie

Jeżeli jesteś z Wrocławia – zapraszam na indywidualną konsultację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *