LATO MINĘŁO, A PRZEBARWIENIA ZOSTAŁY
20 grudnia 2021
Pokrzywa – wspomaga zdrowie oraz piękną skórę, włosy i paznokcie
3 maja 2022

DWA OBLICZA SELENU i CYNKU – Nowotwory piersi, a suplementacja

Zarówno SELEN jak i CYNK odgrywają bardzo ważną rolę w chorobie Hashimoto. O tym pisałam już w innych artykułach, dzisiaj chciałam się skupić na ich powiązaniu z rakiem piersi. Ponieważ jak się okazuje mają one swoje dobre i złe strony. Zarówno zbyt niski jak i zbyt wysoki poziom ma wpływ na zmiany, które mogą powstawać w piersiach!!! Te dwa oblicza, przy optymalnych wartościach pomagają w walce z nowotworami, ale przy zbyt wysokim jak i zbyt niskim stężeniu mogą indukować ich powstawanie. 

Już od wielu lat naukowcy badają powiązanie selenu z właściwościami przeciwnowotworowymi, ale również niestety jego związkiem z ryzykiem pojawienia się zmian w piersiach. Profesor Jan Lubiński z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, którego badania wykazały między innymi zależność stężenia selenu, cynku i arsenu z występowaniem nowotworów piersi. Udowodnił występujące zależności między stężeniem tych pierwiastków we krwi, a występowaniem i przebiegiem leczenia nowotworów piersi. 

Zarówno selen jak i cynk to pierwiastki, które mogą działać prozdrowotnie, ale nie powinno się suplementować ich bez sprawdzenia poziomu stężenia we krwi. Co niestety jak dobrze wiemy jest aktualnie nagminne. Po prostu same kupujemy suplementy bez wcześniejszego oznaczenia ich wartości w naszym ciele. Wiem, że takie badania nie są tanie, bo jak się wszystkie badania robi prywatnie, a niestety często tak jest, to robią się spore kwoty jak wszystko się zsumuje.  

Ceny badań laboratoryjnych w różnych miastach w Polsce się różnią więc podaję przedziały plus minus: 

  • selenu to koszt około  90-150 zł  
  • cynku  30-40zł  
  • arsenu 105zł -150zł 

Nie sposób nie wspomnieć też o ARSENIE, który również odgrywa ważną rolę w indukcji nowotworów, szczególnie piersi. Dlatego jak już wybierasz się na badania to zrób też oznaczenie poziomu Arsenu we krwi. Dlatego podaję Wam od razu cenę badania arsenu we krwi. 

Co więcej poziom arsenu oraz selenu powiązane są również z rakiem jajnika. 
Dlatego jeżeli w Twojej rodzinie występowały nowotwory piersi i/lub jajnika koniecznie sprawdź Twoje uwarunkowania genetyczne. Co to znaczy? To znaczy, że możesz sprawdzić czy ryzyko wystąpienie tych nowotworów jest w Twoim przypadku wysokie czy niskie. Wystarczy zbadać mutację w genie BRCA1 to właśnie obecność tej mutacji znacznie podwyższa ryzyko wystąpienia tych nowotworów. Zapewne słyszałyście o głośnej medialnie sprawie Angeliny Jolie, która mając bardzo wysokie ryzyko wystąpienia nowotworu piersi zdecydowała się je usunąć i zrekonstruować. 

Kochane KOBIETY – Badajcie się! Nie tylko mammografia, cytologia, ale także badania stężenia pierwiastków we krwi oraz badania genetyczne – to bardzo ważne.  
Takie badanie może uratować CI ŻYCIE! 

Zatem mając Hashimoto, suplementując selen oraz cynk, sprawdź chociaż raz w roku czy stężenie tych pierwiastków, w Twojej krwi nie jest nadal zbyt niskie lub już za wysokie. 

Jeżeli masz pytania napisz do mnie

#Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *