OWOCE DO ZADAŃ SPECJALNYCH – działanie przeciwzapalne
1 października 2020
Smaruję, smaruję a skóra nadal sucha…
2 października 2020

SPORT – kiedy bolą kolana?

 Znasz to uczucie kiedy budzisz się rano – jeszcze nic nie zdążyłaś zrobić – a już bolą Cię kolana? Ja niestety znam. Często w nocy budziłam się przez ból kolan lub nie mogłam przez niego zasnąć 🙁

Bardzo często rezygnujemy z aktywności fizycznej kiedy doskwiera nam ból kolan. Ja sama przez pewien okres czasu w zasadzie unikałam sportu. To był dla mnie bardzo trudny czas, kiedy zejście ze schodów było „bolesne”. Z perspektywy osoby, która była w szkole sportowej, a sport zawsze mi towarzyszył w wersji bardzo intensywnej, będąc częścią mojego życia – to fakt, że ledwo schodzę ze schodów był straszny. Nie będę teraz rozwijać tego tematu, opowiem Wam tylko jak wracałam do aktywności fizycznej i co w mojej ocenie najbardziej pomogło mi aktywować moje ciało na nowo.

Zacznę może od tego, że często blokujemy się myśląc, że skoro nas coś boli to lepiej nie ruszać. No nie – właśnie ruszać się, tylko stopniowo, nie za intensywnie. Kiedy rozruszasz stawy zobaczysz jak bardzo się myliłaś. Twoje ciało stopniowo zacznie być bardziej elastyczne, a stawy będą coraz mniej bolały. Ja zaczęłam od siłowni, różnymi ćwiczeniami przyzwyczajałam na nowo moje ciało do wysiłku. Tak wiem, wszyscy zalecają nam basen bo najmniej obciąża stawy, ale ja osobiście nie jestem fanką basenu i musiałam poszukać innych opcji. Zajęcia organizowane w grupie typu fitness w moim przypadku się nie sprawdzały, bo jak były ćwiczenia przy których ból kolan był nie do zniesienia to siedziałam i tak niestety często siedziałam – więc uznałam, że to bezsensu. Siłowania daje wybór co i kiedy ćwiczysz, jakie partie mięśni i stawów. Kiedy więc bolały mnie kolana bardziej, tuż przed miesiączką, to wybierałam ćwiczenia na inne partie, a nogi albo odpoczywały albo minimalnie „męczyłam”.  Kiedy poprawiłam swoją kondycję i moje ciało się w końcu rozruszało, a pogoda na to pozwalała jeździłam na rowerze. Był czas kiedy bardzo dużo jeździłam z mężem w górach, ale to na etapie – super wyćwiczonej już kondycji. Taki stan udało mi się osiągnąć właśnie dzięki regularnym treningom na siłowni i jeździe na rowerze.

            Jako były sportowiec przeszłam wielu ortopedów, nawet tych specjalizujących się w medycynie sportowej. Generalnie suma summarum, bóle stawów były u mnie mocno zależne od hormonów. Dlatego też po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, po około pół roku poczułam ogromną poprawę. Abstrahując od tego, że ogólnie źle znosiłam ich branie, to w moim przypadku wpływały one bardzo negatywnie na moje stawy, szczególnie kolanowe.

Wracając do tematu 😉 ja osobiście polecam Wam :

  • Siłownię (możesz poradzić się trenera jaki rodzaj ćwiczeń będzie dla Ciebie odpowiedni przy bólach stawów. Jak będziesz pierwszy raz to śmiało zapytaj co i jak, tak abyś później sama mogła sobie wybierać rodzaj i intensywność treningu)
  • Spacery – nigdy dość 🙂 i nic nie kosztują!
  • Nordic walking
  • Rower (polecany nawet przy chorobie zwyrodnieniowej stawów – wspomaga regenerację chrząstki stawowej i zwiększa zakres ruchu)
  • Basen (unikaj pływania w stylu – żabki )
  • Aqua aerobik
  • Joga (zacznij od tej dla początkujących 😉

Musicie jednak pamiętać żeby ostrożnie wybierać rodzaj ruchu dla siebie, ponieważ:

  • Koniecznie uwzględnij aktualny stan Twojego ciała, czy w ogóle masz jakąś aktywność? – jeżeli nie to koniecznie zacznij stopniowo – nigdy zbyt intensywnie!
  • Czy masz nadwagę? – nie każdy sport jest odpowiedni kiedy Twoje stawy noszą dużo większy ciężar, optymalnie byłoby najpierw zacząć od stopniowej utraty masy ciała poprzez zmiany w diecie. Dopiero kolejnym etapem będzie stopniowa aktywacja ciała, kiedy będzie już mniejsze ryzyko kontuzji i nadmiernego obciążenia stawów
  • Czy masz reumatoidalne zapalenie stawów? (leczone? nieleczone?)
  • Możliwości finansowe (jeżeli nie możesz sobie pozwolić na dodatkowy miesięczny koszt w postaci fitnessu czy siłowni, wybierz opcje domowe (chociaż rozciągaj się regularnie) lub te które możesz wykonywać na świeżym powietrzu)

Pamiętaj, że początkowo ruch może sprawić Ci ból, słabe mięśnie nie będą wspomagać stawów dopóki ich nie wzmocnisz. Warto regularnie ćwiczyć z wielu względów :

  • Poprawa jakości życia – większa aktywność fizyczna zmniejszy bolesność stawów kiedy już je do tego ruchu przyzwyczaisz
  • Wspomagająco przy walce z nadwagą, czy ogólnie tendencją do tycia
  • Dzięki aktywnemu ciału będzie ono bardziej jędrne, sprężyste – możesz dłużej zachować młodość
  • Będziesz mieć dużo więcej energii – na wszystko 🙂 ENDORFINY 🙂
  • To też forma odreagowania dla Twojej psychiki
  • Aktywność fizyczna, aktywuje metabolizm – wspomaga układ trawienny
  • Wspomaga układ krążenia, limfatyczny oraz hormonalny

Jednym słowem – SAME PLUSY 🙂

Zatem tym razem nie odkładaj na kolejny poniedziałek – typu „zacznę od następnego tygodnia”.

Każdy dzień tygodnia jest dobry na to, żeby zacząć coś dobrego dla siebie 😉

POWODZENIA!!!

1 Comment

  1. Renata pisze:

    Jestem młodym człowiekiem, nie pracuję fizycznie (42 lata). Na początku bolało mnie jedno kolano, teraz bolą mnie dwa kolana, jakie badania powinienem zrobić? Czy to może być rak kości? Słyszałem o takich objawach. Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *