Czerwone buraki to skarbnica witamin, aminokwasów, mikro i makroelementów. A przy tym jest niskokaloryczny.
Indeks glikemiczny buraka świeżego jest znacznie niższy niż przetworzonego termicznie – tutaj uwaga jeżeli masz zaburzenia poziomu cukru we krwi. Z tego kilku innych względów lepiej spożywać surowe buraki np. w postaci świeżo wyciśniętego soku. Dlaczego buraki są ważne dla nas Hashimotek?
Co znajdziesz w buraku:
Warto zwrócić uwagę na :
BETAINĘ– to aminokwas o wyjątkowych właściwościach, inaczej trimetyloglicyna (TMG). Działa ona między innymi na obniżenie poziomu homocysteiny (aminokwas prozapalny!) we krwi, a także ma wyjątkową zdolność przenoszenia
i łączenia cząsteczek (np. wodoru i węgla). Dla Hashimotki szczególnie ważna jest zdolność obniżenia poziomu homocysteinyponieważ ma ona między innymi silne działanie wzmagające stan zapalny. A Hashimoto to nic innego jak przewlekły stan zapalny.
CHOLINĘ– zwaną witaminą B4, ogólnie ma silne działanie przeciwzapalne. To bardzo ważna substancja ponieważ bierze udział w:
syntezie acetylocholiny – neuroprzekaźnika niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.
Wpływa między innymi na procesy pamięciowe, prawidłowe dotlenienie mózgu. Obniża poziom homocysteiny. Bierze ona udział w syntezie fosfatydylocholiny, która jest podstawowym budulcem dla błon komórkowych. Fosfatydylocholina odgrywa również bardzo ważną rolę dla prawidłowej pracy układu pokarmowego (jelit, wątroby). Fosfatydylocholina jest również budulcem komórek nerwowych i otoczek mielinowych. Wpływa na pracę układu nerwowego, poprawia zdolność koncentracji. Cholina wpływa także na budowę lipoprotein. Hamuje rozwój nowotworów.
ZEAKSANTYNĘ– o właściwościach silnie antyoksydacyjnych. Karotenoid ten znajduje się również w siatkówce, a dokładniej w plamce żółtej, która odpowiada między innymi za ostre widzenie oraz ochronę przed promieniowaniem UV. Zeaksantyna przeciwdziała zwyrodnieniu plami żółtej, łagodzi objawy zmęczonych oczu. Ponieważ ilość zeaksantyny znacznie spada wraz z wiekiem, tak ważne jest zwiększenie przyjmowania jej w posiłkach.
OGÓLNE ODDZIAŁYWANIE NA NASZ ORGANIZM :
Zapewne teraz już nie muszę Cię przekonywać do częstszego jedzenia buraków 🙂 To idealne warzywo dla nas, pomaga nam na wielu płaszczyznach. Przepisów z rolą główną buraka lub buraka jako dodatku jest bardzo dużo. Możesz jeść go w wielu różnych postaciach. Ja również polecę Ci sok ze świeżo wyciśniętych buraków. W tej postaci zawiera najwięcej właściwości odżywczych. Ponieważ sok z samego buraka dla wielu z nas jest „co najmniej nie smaczny”, możesz dodać do niego jabłko, które zniweluje ten ziemisty posmak. Zmniejszy również intensywność smaku soku z buraka. Ponieważ początkowo po soku z buraka może się pojawić biegunka, to polecam zacząć od 2 jabłek i pół buraka. Następnie stopniowo zwiększać ilość buraka, obserwując jednocześnie reakcje układu pokarmowego. O teście buraczanym już w tak wielu artykułach pisałam, że nie będę już tego powtarzać 🙂 Krótko mówiąc, mocz po wypiciu soku z buraka lub zjedzeniu buraków NIE powinien zabarwiać się na czerwono (więcej o tym znajdziesz tutaj https://hashimotki.com/nieszczelne-jelita/).